Yayman, “Hatay’da Barajlar bu yıl umut veriyor”

Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman, geçtiğimiz hafta sonu ova çiftçileriyle yaptığı toplantıda küresel iklim değişikliğinin yarattığı kuraklığa karşı barajları günlük olarak takip ettiklerini ve bu yıl barajların umut verdiğini söyledi.

Suyun petrolden değerli olduğunu ve suyun kıymetini bilmemiz gerektiğini ifade eden Yayman, çiftçilerden suyu küresel ısınmaya karşın verimli kullanmalarını istedi.

Küresel kuraklığa dikkat çeken Yayman, AK Parti’nin çiftçilerin yanında yer aldığını, Hatay’daki 3 barajın da dolu olduğunu ancak, yine de suları verimli ve dikkatli kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Tahtaköprü barajının yükseltilmesinin çok stratejik bir karar olduğunu ve ova çiftçisinin son 3 yıldır yüzünü güldürdüğünü belirten Yayman, suyun gelmesiyle tarla fiyatlarının üç katına çıktığını söyledi.

ZİRAAT ODASI ÖNCÜLÜK EDİYOR

Yayman yaptığı açıklamada,

“Hatay’a can veren barajlarımız hızla doluyor. Küresel Kuraklığa karşı suyumuzu korumalıyız.

Tahtaköprü 175 milyon metreküp, Büyük Karaçay 54 milyon metreküp, Yarseli Barajı 41 milyon metreküp suyumuz var.

Geçmiş yıllara göre kıyaslarsak bu yıl daha iyi bir noktadayız. Çiftçilerimizi daha çok üretmeye ve ekmeye davet ediyoruz. Onların talebi başımızın üstündedir. Covid salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı çiftçiliğin önemini daha da artırdı” dedi.

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik yaptığı konuşmada,

“Biz daima çiftçilerimizin yanındayız, ovada su sorunu çözüldü teşekkür ederiz. Fakat şimdi de girdi fiyatları çok yüksek. Çiftçi, Cumhurbaşkanımızı baba olarak görüyor ve çiftçiye daha fazla sahip çıkmasını bekliyor” ifadelerini kullandı.

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir