KOD-İSTE takımı Türkiye İkincisi oldu

Gaziantep’te 24-27 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) yarışmalarında, Eğitim Teknolojileri dalında yarışan İskenderun Teknik Üniversitesi KOD-İSTE takımı “Coderium” projesiyle Türkiye ikincisi oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA FİNALLERE KATILDI

Gaziantep’te gerçekleşen finallerin 26 Eylül Cumartesi tarihinde yapılan ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılarak takımları standlarında ziyaret etti projeleri hakkında yarışmacılardan bilgi aldı.

Pandemi süreci nedeniyle yarışma finallerine protokol haricinde kimse alınmadı, ancak gerçekleşen canlı yayınlarla milyonlarca takipçi bu heyecana ortak oldu. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci de İSTE takımlarını yalnız bırakmayarak, Gaziantep’teki finallere katıldı.

PROJE ÇOCUKLAR İÇİN GELİŞTİRİLDİ

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Arş. Gör. Kadir Tohma’nın akademik danışmanlık yaptığı KOD-İSTE takımı, aynı bölüm öğrencileri Ahmet Gezici, Hüseyin Alperen Yaşar ve Furkan Koçoğlu’dan oluşuyor. Çocuklara kodlamayı somut olarak öğretmeyi amaçlayan projeyle, prototipi yapılan elektronik kit ve mobil uygulamayla ilerleyen günlerde destek bulunması halinde seri üretime geçilmesi planlanıyor.

ÖDÜLÜ BAYRAKTAR’LAR VERDİ

Baykar Savunma Teknik Müdürü ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Türkiye’nin Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’dan ödülünü alan İSTE temsilcisi, kendilerine yapmış oldukları katkılardan dolayı da İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci’ye teşekkür ettiler.

REKTÖR DEPCİ “ÖĞRENCİLERİMİZLE GURUR DUYDUK”

Teknofest’20’de Eğitim Teknolojisi dalında mücadele ederek Türkiye ikincisi olmayı başaran KOD-İSTE takımı ile birlikte, finallere kalan tüm İSTE öğrencileriyle gurur duyduklarını ifade eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci,

“Zaten proje başvuru sayımızla Türkiye’de dördüncü olmuştuk, bugün de takımlarımızdan biri Türkiye ikincisi olarak bizleri sevince boğdu” dedi.

Rektör Depci konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

BU BAŞARI BİR TESADÜF DEĞİL

“İSTE olarak Türkiye’nin 11 Teknik Üniversitesinden biriyiz ve kendimize özgü hayata geçirdiğimiz bir Teknoversite vizyonumuz var. Bu vizyonda yetişen öğrencilerimizin bugün bu sonuçlara imza atıyor olması aslında bir tesadüf değil, onlara verilen emeklerin bir göstergesi.

Arş. Gör. Kadir Tohma’nın akademik danışmanlığını yaptığı KOD-İSTE takımı öğrencileri, Ahmet Gezici, Hüseyin Alperen Yaşar ve Furkan Koçoğlu’nu tebrik ediyor, bundan sonraki süreçte de kendileriyle birlikte olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu anlamlı ödül üniversitemize ve şehrimize hayırlı olsun. Diğer kategorilerde yarışan takımlarımızın hepsi bize göre kazanmıştır. Çünkü ülkemiz kazandı.”

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *