Çöp konusunda vatandaş suçlu değil çözüm peşinde

İskenderun’da yaz mevsimi denince aşırı sıcak, ter, çöp kokusu, sinek vızıltısı ve uykusuz geceler, sinek ısırığıyla şişmiş bebek kolları ile ayakları akla geliyor.

İskenderun’da çevre kirliliği; bünyesinde Merkez Bankası Şubesi bile bulunan, vatandaşa yansımayan ekonomik gücüyle kozmopolit bir ilçe halkının sağlıklı ve ferah bir yaşamının önünde çok büyük engel. Ayrıca sonraki nesillere aktarılmaya çalışılan “modern bir şehir” vizyonu için bir çengel…

Çevre temizliğinin en önemli ayaklarından biri çöp ayrıştırma / toplama hizmetindeki kalitedir.

* Çöp konteynerlerinin zamanında boşaltılmaması,

* Yoğun yerleşim olan sokak ve caddelerde yeterli sayıda çöp konteyneri bulunmaması,

* Çöplerin konteyner dışına bırakılması,

* Çöp ayrıştırma için ayrı konteyner / kutu olmaması sonucu her türlü çöpün aynı konteynere atılması ve bu karışmış çöplerin “ÖRGÜTSÜZ, sigortasız, hijyenden bihaber ve düzensiz çöp karıştırıcıları tarafından” ekmek kapısı haline getirilerek karıştırılması,

* Bunlarla birlikte “bana göre” uygun yerlerde YERALTI ÇÖP KONTEYNERİ konulması için hiçbir çaba gösterilmemesi vesaire, İskenderun’daki çöp ayrıştırma / toplama hizmetindeki kaliteyi düşürmektedir.

Dolayısıyla, vatandaş “haklı olarak” sürekli şikayet etmekte, bilgi çağındaki iletişim yöntemlerinde en önemli silahlardan biri olan SOSYAL MEDYA üzerinden sesini duyurmaya çalışmaktadır.

Geçenlerde muhtarlar mühür basarak imzaladıkları ve sosyal medya üzerinden yaydıkları basın açıklamasında bazı konuları dile getirdiler, konunun tarafı olarak.

Konunun tarafı olarak düşüncelerini dile getirdiler. Ben muhtarların konunun “icra” tarafında olduklarını hatırlatmak isterim.

Nisan ayının ortasındayız ve vatandaşlar yukarıda belirttiğim konulardan dolayı daha fazla mağdur ve muzdarip olmak istemiyorlar, kesin çözüm bulunmasını istiyorlar.

SUÇLU(LAR) AYAĞA KALKMASIN !

Otursunlar görevlerini yapsınlar. Konunun İCRA taraflarınca, kimin ne derece sorumluluğu varsa, vatandaş lehine çözümü somutlaştırmaları zorunlu.

Benim anladığım suçlu aramıyor, vatandaş ÇÖZÜM İSTİYOR.

Sokağa çıkma yasağı ardından haftanın ilk iş günü. Vatandaş “basın açıklamasına karşın” yine sosyal medya silahını çekmiş, yaşadığı yerlerden dolup taşan çöp konteynerlerini ileterek ÇÖZÜM İSTİYOR.

Kimlerden ?

Büyük bir problemin konusunun İCRA taraflarından.

Gerekirse 7/24 çöp toplansın, bir şeyler yapılsın.

Ki, vatandaş bu yaz “çöp kokusu, dolup taşmış konteyner, kolu ayağı sinek ısırığıyla şişmiş bebekler” yerine sosyal medyada güzel, temiz, hijyeni resmeden İskenderun ! fotoğraflarını ateşlesin.

Saygılarımla,
Ali Gez

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir