Belen’de Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Belen Gazi Abdurrahman Paşa (TOKİ) İlkokulu’nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama programına katıldı.

Kutlama programı Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın ve Belediye Başkanı İbrahim Gül’ün öğrencileri ve halkı selâmlamasıyla başladı. Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasının Kaymakam Baskın i,le Başkan Gül günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

İlkokul öğrencileri tarafından yapılan gösteri, etkinlik ve şiirlerin okunması, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Belen genelinde yapılan çeşitli yarışmalarda ödül alan öğrencilere ödüllerinin takdimi, geçit töreni ile kutlama programı sona erdi.

Hiçbir odak Türkiye Cumhuriyeti’nin imhasını göremeyecektir.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül Cumhuriyet Bayramının 96. yılı münasebetiyle yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Kıymetli Hemşerilerim, Cumhuriyetimizin ilanının 96’ncı yılını coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün, Milli birlik ve huzurumuzu havaya uçurma amacında olanlar düne nazaran daha faal ve yoğun gayret içindedir. Ancak Türk milleti muzaffer vasfından bir şey kaybetmediğinden bu şer cephesini tekrar bozgunla tanıştıracak, tarihsel hak ve çıkarlarını korkusuzca savunacaktır.

Hiçbir düşman çevre milli birliğimizin ve bin yıllık kardeşlik mirasımızın kuruyup dağılmasına şahit olamayacaktır. Bu konuda Cumhuriyet’in anlam ve mesajları kuşkusuz güvencemiz ve ana dayanağımızdır. Nitekim milli mücadele yıllarında gösterilmiş yüksek mukavemetin aynısına tekrar ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Terörizmin yoğun saldırı dalgasını durdurmak, kurulan bayağı ve alçak tuzakları bozmak için yan yana ve sabırla saldırıları göğüslemek durumundayız.
’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine sımsıkı sarılarak, Cumhuriyetle demokrasinin kaderini bir ve ortak görerek Türkiye’nin istiklal ve istikbaline sahip çıkmak her vatan evladının görevidir”

Başkan Gül mesajının devamında, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek ahlaki değer ve niteliklerle yoluna devam edeceğini ve ebediyetin ufuk çizgisine uzanacağını belirterek,

“Bu itibarla Cumhuriyet’in ilanına giden zorlu ve çileli kurtuluş süreci herkes için rehber olmalı, gerekirse aranılan cesaret ve atılganlık Türk tarihinin raflarından indirilmelidir. Türk milleti 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan ederek hükmünü vermiş, sözünü söylemiş, tartışma ve anlaşmazlıkların perdesini açılmamak üzere kapatmıştır.

Ve Cumhuriyet’ten dönüş yoktur. Emanete sahip çıkacak, hükümranlık haklarına ve tarihsel hukukuna gölge düşürmeyecek olan da büyük Türk milletidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna liderlik yapan ve ilk Cumhurbaşkanımız olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurucu kahramanlara, vatan ve millet için hayatlarından vazgeçen aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini hürmet ve şükranla anıyorum. Aziz Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *