Belen Otoban Bağlantısına Devam

Uzun yıllardır Hatay’ın trafik yoğunluğu bakımından en önemli noktası olan Belen karayolundaki sıkışmalar ve ölümlü kazalar gündemde yerini koruyor.

Çözüm olarak Belen otoban bağlantısının devam etmesi yönünde yapılan istişarelerde büyük bir ilerleme kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, geçtiğimiz günlerde Hatay’a yaptığı ziyaret programındaki açıklamasında,

“Sayın Vekillerimizin ve yöneticilerimizin yakından takip ettiği İskenderun’u Antakya’ya bağlayacak ve Belen’i geçecek olan otoyol projesini bitirdik, yatırım programına alma çalışmalarını başlattık.

Orada da niyetimiz inşallah 2024 yılının ilk aylarında o projenin ihalesini de yaparak çalışmalara başlamak” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu konu ile ilgili yazılı açıklamasında şu bilgileri aktarmıştı :

“İskenderun – Antakya Otoyolu, 7 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 42 kilometre uzunluğunda projelendirilmiştir.

Güzergâhın yatay – düşey hat ve yan yol planları ile kavşak projeleri onaylanmıştır.

Tünel uygulama projeleri tamamlanmış olup, viyadük ve diğer sanat yapılarına ait proje çalışmaları devam etmektedir.

İskenderun – Antakya Otoyol güzergahı, Belen Otoyol Kavşağı’ndan (Sarımazı) başlayıp, Amanos Dağlarını aştıktan sonra Amik Ovası’nda ilerleyerek Antakya – Reyhanlı Yolu Alaattin Köyü mevkiinde son bulmaktadır.

Projenin uygulanması ile Bahçelievler Kavşağı’nda transit trafiği yoğunluğunu azalmış olacaktır.

Ayrıca mevcut Bahçelievler Kavşağı’ndaki yerel trafiğin rahatlatılması amacıyla sağa serbest dönüş kolları için proje çalışmaları devam etmektedir.”

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir