Cami Yapmak, Onarmak, Her Babayiğidin Kârı Değil.

Memleketinde veya herhangi bir yerde cami, okul veya insanlığın olduğu kadar tüm canlıların faydalanabileceği yerler yaptırmak çok az insana nasip olur.

İnsanlar, geleceğini bilmediğinden, gelecekte yapacağı bazı yatırımlardan habersiz şekilde yaşantısını sürdürür. Her şey kısmet ve nasip işi!

Ne mutlu ki bazı özel insanlar, yaşadığı müddet boyunca, insanlığa ve Allah’a yatırım yapması her insanın altından kalkamayacağı çok özel, müstesna durumdur.

Mabetler Allah ile kul arasında geçiş yapılan çok özel yerlerdir. Mabetlerde ibadetler yapılır, Allah’a yakarışlar yapılır. Bu dünyanın gelip geçici olduğunun farkına varanlar, ibadetlerinde bu dünyadan öte var olan ölümsüzlüğün dergâhı için beş vakit namazlarını Allah’ın evinde ibadetle geçirir.

Şimdi durup dururken ben bu makalemi niye yazdım diye düşünenler olacaktır.

Önemli olan şeylerin başında mabet yaptıran kişilerin yaptırdıkları mabetlerle ilgili övünç kaynağı yapmamasıdır.

Hayırseverlik çok güzel bir duygu! Bu ölümlü dünyada yapılan her iyilik ve kötülük Allah katında değerlendirilir. Değerlendirmeler çoğu kişilere göre değişir. Ölmeyecekmiş gibi hal ve tavır altına giren her kişi, muhakkak ölümü er geç tadacaktır.

Önemli olan, ölüm sedaları gelmeden görevini gönül hoşnutluğuyla yaptın mı yapmadın mı?

Sorgulama insanın vicdan denilen olgusunun gece yatağa girmesiyle başlar, sabah uyanana kadar devam eder.

Sabah uyandığında gönül rahatlığı ile tüm bedeni mutlulukla sarılmışsa korkma, bugünün en mutlu insanı sensin. Yok, sıkıntılar seni terletiyorsa bu işin ucunda bir iş var demektir. Para, pul, şan ve şöhretler hepsi gelip geçicidir. Koskoca cihan padişahı Yavuz Sultan Selim hanı sırtında çıkan bir sivilce genç yaşta hayattan aldı.

İskenderun sahil kordonuna çok güzel bir cami yapıldı.

Allah, yapandan da yaptırandan da razı olsun. Adını ise yaptıranın hanımının ismi ile taçlandırdı. Anaların doğurganlığı cemaatin çokluğuna delalettir. Recep Atakaş ağa kendine yakışanı yaptı. Yapılan cami öyle eften püften bir cami değil. İçine girdiğinizde tüm bedeninizin bir hoş olduğunu hissediyorsunuz.

Tosyalı gurubu da bölgemiz içine ve dışına birkaç cami yaptırdı. Bazen kişileri lakaplarıyla sorgulama cüretliliğinde bulunanlara, bu işi neden ve niçin yaptıklarına anlam veremiyorum.

Adamlar yirmi beş bin kişi çalıştırarak, yurt dışında ve yurt içinde ülkemize gurur yaşatıyorlar. Kazandıkları paranın bir kısmını gençlerin faydalanacağı spor ve cami yatırımlarıyla güçlendiriyorlar. Özellikle, Cezayir ülkesinde yaptırdıkları cami dillere destan. Çalışıyor ve kazanıyorlar. Allah işlerini güçlerini rast getirsin.

Başka bir söze gerek yok sanırım. Para pul hepsi geçici. Kalıcı olan yaptırılan eserlerdir.

Beş bin evler mıntıkasına zamanın İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, kendi adıyla anılan bir cami yaptırdı. Bazı bayramlarda, bayram namazlarını o camide eda ediyorum.

Caminin küçük ama gönülleri içerisinde taşımasıyla ünlenen büyüklüğü bana mutluluk veriyor. Allah her yarattığı kişilere zaman içerisinde çok değerli armağanlar verir. Önemli olan bu armağanların değerine varabilmektir.

Restorasyon yapılan mabetlerimiz de mevcut. Nuri Üysen Camisi bunlardan önde gelendir. Yeni bir cami yapılacak kadar maddi masraf ile donanan cami bugün ibadet edenlerin “Allah razı olsun” sedalarıyla hoşnutluk kazanıyor.

Bölgemizde yeni restorasyon yapılacak çok cami okul ve sağlık kuruluşları var. Hayırseverler gereken ilgiyi gösteriyor ve yapılacak işleri zevkle sahipleniyorlar.

İnşallah çok kısa sürede ezanlarımızın yankılandığı eskiyen mabetlerimiz aslına uygun onarımlarla hayat bulur.

İskenderun sahil kordonundaki Nihal Atakaş cami ‘’Selçukluların çizgilerine sadık kalınarak’’ yapımı gerçekleşmiş.

Gelecek yüzyıllarımızda şehrimizi temsil etmesi şehrimiz adına gururumuzdur.

Nihal Atakaş Cami şerifi açılışından bu yana, şehrimiz insanından ve şehrimize gelenler tarafından ilgi ve alaka görüyor. Yapılan dualarla yapanın geçmişi geleceği her daim samimi dualarla, Allah katında nasiplerini almaları, onlar için en güzel duygulardır.

Kim ki bu işleri Allah adına yapmış ve yaptırmış ise Allah hepsinden razı olsun…

Nuri Erdener (Nam-ı diğer, Boksör Nuri)

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *