Yüzde 40 Zam Verilse Bile 1000-1500 Lira Maaşlara Artış Gelecek !

Emeklileri de yakından ilgilendiren ve TBMM’ne sunulan EK BÜTÇE ile ilgili olarak 2021 Tüm Emekli-Sen İskenderun Şubesi tarafından kamuoyuna hitaben bir basın açıklaması yayımlandı.

EK BÜTÇE, HALKA VERGİ, FİATLARA ZAM, EMEKLİYE AÇLIK VE SEFALET BÜTÇESİDİR başlığıyla Şube Başkanı Mustafa Çankaya tarafından yayımlanan basın açıklaması şöyle :

“AKP-Saray iktidarı, Ocak ayında yürürlüğe giren 1 trilyon 751 milyarlık devasa boyuttaki merkezi bütçeyi 6 ayda, hesapsız kitapsız harcamalarla bitirmiş olmalı ki, şimdi 880 milyar 474 milyonluk bir ek bütçeyi Meclis’e sundu. Böylece iktidar bir yılda iki bütçeyi kullanmış olacak.

Meclise sunulan Ek Bütçede, merkezi bütçede olduğu gibi, açlık sınırındaki milyonlarca emekli yok, emekçiler, çalışanlar, esnaf ve perişan haldeki köylüler, çiftçiler yok. Yatırım yok, istihdam yok, Enflasyonla mücadele yok. Bütçe, yine borç, vergi, ceza, fiyatlara zam ve savaş harcamaları bütçesidir. Merkezi bütçedeki trilyonluk vergiye ilaveten, ek bütçede 1 trilyon 83 milyar yeni ilave vergi konmuş, Giderler de 1 trilyon 80 milyar 516 lira artırılmış.

Peki iktidar, bu devasa harcamaları/giderleri, bunun için toplanacak trilyonluk vergileri nerelerden ve kimlerden sağlayacak? Elbette milyonlarca emekçiden, köylüden, esnaftan, çalışanlardan kesilecek. Mevcut ve yeni gelecek vergilerden, cezalardan, her gelen elektrik, doğalgaz, petrol ürünlerinden ve temel gıdalarımıza yapılacak fahiş zamlardan karşılanacak.

Peki bu kesimler, bütçeden adaletli olarak faydalanacak mı? Hayır. Çünkü; EK BÜTÇE, HALKA VERGİ, FİATLARA ZAM, EMEKLİYE AÇLIK VE SEFALET BÜTÇESİDİR.

AKP–Saray iktidarı, Memleket ekonomisini iflas noktasına getirdi. Ülkeyi, yıllar sürecek borç batağına soktu, geleceğimizi kararttı. Durumu düzeltmek için çaba harcayacağına, başta açlık sınırındaki emekliler olmak üzere, toplumun üzerine yeni zamları ve vergileri yüklemeye devam edecek.

Emekliler, 20 yıldır görmezden geliniyor, ekonomik, sosyal ve demokratik taleplerine cevap verilmiyor. Yoksulluktan dolayı dışarı çıkamıyorlar, çocuklarına, torunlarına bir hediye, bir oyuncak alamıyorlar, sosyal hayatları bitti, insanca bir yaşam süremiyorlar, Devletin sırtına yük gösteriliyor, “sadakalarla geçinin, halinize şükredin” deniliyor.

5-10 Yerden maaş alan bürokratlar ve savurgan iktidar muktedirleri, ek bütçe ile milyonlarca emekliyi, dar gelirliyi rahatlatma yerine, eski Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları, Vekiller ve emekli Vekiller geçim zorluğu çekmesinler diye devasa zamlar yapılıyor.

Milyonlarca emekli ve dar gelirli geçim zorluğu çekmiyor mu? Bizler insan değil miyiz?

Ek bütçe yasalaşırsa Cumhurbaşkanı 141 bin 416, emekli Cumhurbaşkanı 58 bin 854, emekli Meclis Başkanı 44 bin 436, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bakanlar ve emekli vekiller 26 bin 481 lira maaş alacaklar.

Peki emekli ne alacak? 2500-4000 lira arasında maaş alacak ve açlıkla boğuşacaklar. Yüzde 40 zam vereceğiz diyorlar. verilse bile 1000-1500 lira maaşlara artış gelecek. Artışı da enflasyon silecek.

Bu adalet midir? Bu vicdani midir? Bu zihniyeti reddediyoruz. Kabul etmiyoruz.

İktidar gerçek enflasyonu gizleyip, ancak üçte birini ancak açıklatıyor. Şimdi, seçim rüşveti olarak, yüzde 40 zam diyorlar. Oysa bu oran verilse bile, gerçekleşen enflasyona göre, memur eksi yüzde 55, memur emeklisi ise eksi yüzde 61 zarardadır. Çünkü kaşıkla verip, kepçeyle geri almaktadır. SSK ve Bağ Kur emeklisinin durumu daha berbattır.

Bu nedenle, iktidarın enflasyona ezdirmedik sözleri reklamdan ibarettir. Gerçek dışıdır. Toplumu aldatmaya yöneliktir.

Emekliler olarak bizler, insanca yaşamak istiyoruz. Buna hakkımız da var. İktidar, perişan ettiği milyonlarca emeklinin durumunu düzeltmelidir. Emeklileri yük gören anlayıştan vazgeçmelidir. Ülke kaynaklarını, refah paylarını, adaletli olarak dağıtmalıdır. Halkının refahı için kullanmalıdır. Milyonlarca emekli, kendilerinin sendikası olan 2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASINDA örgütlenecek, kendilerini görmeyen, perişan edenleri unutmayacak ve gerekli dersi seçimde verecektir.”

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *