Yazar Mursaloğlu “Tepedeki Göz Belen”

Cumhuriyet, Hatay Devletinin Kuruluşu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzerine yaptığı araştırmalarla tarihe ışık tutan Araştırmacı – Yazar Mehmet Mursaloğlu, kaleme aldığı “Tepedeki Göz Belen” isimli kitabını Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül’e imzalayarak takdim etti.

“Tepedeki Göz Belen” (Ayn El-Tel) adlı kitap üzerine yapılan sohbetin ardından kitap içeriği hakkında bilgilendirme yapan Mursaloğlu,

“Belen ilçesi Türkiye Cumhuriyeti ve Hatay tarihinde çok önemli bir konuma sahip, önemli bir ilçemiz. Tarihin en zorlu günlerini yaşayan Hatay’ın ve Belen’in anavatana katılma sürecinde yaşadığı olayları kronolojik sırayla anlatmaya çalıştığım ve yaptığım araştırmaların ışığında belki de ilk defa gün yüzüne çıkaran ve tarihi bilgilerin yer aldığı Kuva-i Milliyemiz tarafından yazılan kahramanlıkları anlatan bir eser oldu.

Bu eserin hayat bulmasında bizlerin her zaman yanında olan kıymetli kardeşim Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül’e ve emeği geçen ekibine teşekkür ederim.

İnşallah kaleme aldığım bu eser, Hatay’ın ve Belen’in tarihine ışık tutacak. O günlerde yaşanan olayların bilinciyle sahip çıkılmasını canı gönülden dilerim” dedi.

Belediye Başkanı İbrahim Gül ise yaptığı teşekkür konuşmasında,

“Tarihi geçmişiyle bölgemizin en önemli geçiş noktalarından birine kurulan ve 1500’lü yıllara dayanan Belen ilçemizin önemi ve tarih sahnede yaşadığı belki de bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan birçok bilgiye bu kitabın ışık tutacağına inanıyor, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın ve ecdat yadigârı tüm tarihi yapıların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda, çalışmalarımızı da titizlikle yürütüyoruz.

Antik dönemde Suriye Kapısı, Ortaçağda Bakras, gibi isimlerle anılan ve denize bakan kısmına Belen, ovaya bakan kısmına Bagras adı verilen ve ilk defa Osmanlı İmparatorluğu döneminde iskâna açılan ve Sultan Selim Han’ın 1516 yılında Mercidabık Zaferinden önce bir kurmay gözüyle inceleyerek önemine vurgu yapmasıyla tarih sahnesinde yerini almaya hazırlanan Belen ilçemiz, 1535 yılında Bağdat seferinden İstanbul’a doğru giden Kanuni Sultan Süleyman’ın babasının projesini önemini tekrar idrak ederek, buraya bir derbent kurulmasını emretmiş, aynı yıl derbent teşkiline başlanmış ve arazinin çok engebeli ve yokuş oluşu sebebiyle, Türkmen şivesince “Beylan” adı verilmiş.

Hatay Devleti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Tayfur Sökmen’in torunu ve aynı zamanda Araştırmacı – Yazar Sayın Mehmet Mursaloğlu’na “Tepedeki Göz Belen” isimli eseri kaleme aldığı için de çok teşekkür ediyorum.

Gelecekte tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini korumuş, modern şehircilik anlayışının hâkim olduğu, tarım ve üretimin de gözetildiği bir Belen için, ilk günkü aşkla çalışmalarımızı çağdaş, katılımcı ve sosyal belediyecilik anlayışıyla yürütüyor, tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmak boynumuzun borcu diyerek, “Tepedeki Göz Belen” adlı kitabı okumanızı diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *