VEKİL KAŞIKÇI, “AKDENİZ’DE DE KEŞİF BEKLİYORUZ”

MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri esnasında söz alarak enerjide dışa bağımlılık meselesinin bir milli güvenlik meselesi olduğunu belirtti ve Türkiye’nin bir an önce bu konuda istenilen seviyeye gelmesini ümit ettiğini söyledi.

AKDENİZ’DE DE BİR KEŞİF BEKLİYORUZ

Doğu Akdeniz’de de bir enerji keşfi beklediklerini söyleyen Kaşıkçı,

“İnşallah Karadeniz’deki keşiflerin Türkiye’yi doğal gazda ithalatçı konumdan çıkartacağını, doğu Akdeniz’de de problemlerin, sıkıntıların çözülmesiyle birlikte, yine Bakanlığımız tarafından yapılacak arama çalışmalarıyla oradan çıkacak doğal gazın da Türkiye’yi orta vadede doğal gazda artık ithalatçı konumdan ihracatçı konuma taşıyacağını ümit ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE MİLLİLİK ANLAMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Türkiye’nin enerji arama çalışmalarını uluslararası firmalara taşere edebilirken kendi milli şirketi olan Türkiye Petrolleri aracılığıyla bunu yaptığını hatırlatan Kaşıkçı,

“Bakanlığımız, kendi millî bir şirketimizle, Türkiye Petrolleri ile bu alanda faaliyetlerini gösteriyor. Bu bakımdan ben bu noktanın özellikle altının bir çizilmesi gerektiğini düşündüm” dedi.

AMİK OVASI’NDAKİ ÇİFTÇİLERİN ÖDEDİKLERİ ELEKTRİK PARASI EL YAKIYOR

Amik Ovası’nda yapılacak olan Reyhanlı Barajı tamamlanana kadar, burada çalışan çiftçilerin yeraltı kuyularından elektrik enerjisi ile su çektiklerini söyleyen Kaşıkçı,

“Tarımsal alanda kullandığımız elektrik birim fiyatının meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatından daha yukarıda olduğunu görüyoruz. İşte tam bu noktada pandemide yaşadığımız malum sebeplerden dolayı ‘Acaba tarımsal sulamada kullanılan bu elektrik birim fiyatları, meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatına çekilebilir mi?‘ noktasında vatandaşımızın bir talebi var” dedi.

BOTAŞ GENEL MÜDÜRÜ’NE TEŞEKKÜR

BOTAŞ’ın Tuz Gölü’ndeki yeraltı depolama tesislerinde yapmış olduğu bir faaliyetle dünyada çok önemli bir ödüle layık görüldüğünü belirten Kaşıkçı,

”Ben huzurlarınızda Sayın Genel Müdürümüze de burada çok teşekkür ediyorum. En çevreci kurumlardan birinin ödülünü aldı. Bu da Türkiye açısından son derece önemli bir aşamadır ve yine, teşekkür edilmesi gerekir diye düşünüyorum” şeklinde açıklamalar yaptı.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *