TÜRKÇE BİLMEYEN GÖÇMEN ÖĞRENCİ İLE AYNI SINIFTA EĞİTİM !

MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Hatay’da Türkçe bilmeyen göçmen öğrencilerle aynı sınıfta eğitimin meydana getirdiği sıkıntıları anlattı.

Hatay’da 400 bin’in üzerinde, geçici koruma kapsamı altında yaşayan göçmen olduğunu söyleyen Kaşıkçı, 

“Türkçe eğitimini tam olarak almayan göçmen öğrenci ile ana dili Türkçe olan çocuklarımızın aynı sınıf içerisinde ve aynı müfredata tabi tutulması, beraberinde zincirleme problemlerin doğmasına yol açmaktadır.

Türkçe bilmeyen veya Türkçesi zayıf olan bir göçmen öğrenciyle ana dili Türkçe olan bir öğrencinin aynı sınıfta, aynı müfredata tabi tutulması sizce ne kadar doğru?” dedi.

Hatay genelinde 442 bin 322 öğrencinin öğrenim görmekte olduğunu belirten Kaşıkçı,

“Bu sayının 66 bin 995’ini ise göçmen öğrenciler oluşturmaktadır. Göçmen öğrencilerin yoğun olarak öğrenim gördükleri ilçelerin başında ise Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu, Antakya, Altınözü ve Yayladağı ilçelerimiz gelmektedir.

Bu ilçelerde özellikle LGS sınav sonuçlarına bakılırsa başarı sıralamasında önemli ölçüde bir düşüş olduğu görülecektir.” dedi.

Göçmen öğrenciler için Türkçeyi anlayıp ve konuşabilme, göçmen öğrenciler için 1’inci sınıf eğitimine başlamanın ana şartı olması gerektiğini vurgulayan Kaşıkçı,

“Göçmen öğrenciler okul öncesi bir programla Türkçe anlayabilme ve konuşabilme seviyesine getirilmelidir. Bunun yanı sıra okul öncesi Türkçe eğitimi alamayan Suriyeli öğrencilerin Millî Eğitime bağlı okullarda ancak karma değil, ayrı sınıflarda öğrenim görmesi sağlanmalıdır. Her yıl sonunda yapılacak seviye belirleme sınavında başarılı olan öğrenciler ise Türk öğrenciler ile karma sınıfa alınmalıdır.

Bu konunun sadece Hatay için değil, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa illerini de içerisine alan bölgede tüm öğrenci velilerinin ortak bir problemi olduğunu söyleyen Kaşıkçı,

“Türkçe bilmeyen göçmen öğrenciyi 1’inci sınıfa alıyoruz, bir Türk öğrenci ile aynı müfredatı uyguluyoruz. Hem Türk öğrenciyi geride bırakıyoruz, göçmen öğrencinin de eğitimi noktasında aslında istediğimiz seviyeye gelemiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *