Bin Liralık Yardım Paralarına İcrayla El Konuyor !

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin vatandaşlara ve esnafa sosyal destek paketi kapsamında yapılan yardımlara bankaların kredi ve kredi kartı alacağı nedeniyle icrayla el koymasını eleştirdi, salgın süresince haciz uygulanmamasını isteyerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın cevaplaması istemiyle önerge veren Şahin,

‘‘Covid-19 pandemisinin Mart ayından bu yana en ağır etkisini yaşayan esnaf ve işletmelere açıklanan destek paketi milyonlarca esnaf ve işletmenin ayakta kalmasına yetmemiş, kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemedikleri için birçoğu iflasın eşiğine gelmiştir.

Aylık 1000 TL verilen hibe desteği ile 500-700 TL arasında değişen kira yardımı esnaf ve işletmelerin giderlerini karşılamaya yetmediği gibi destek için başvuran esnaf ve işletmelerin banka yoluyla yardımları alması, zaten borçlu olan esnaf ve işletmelere verilen desteğin haciz yoluyla bankalara gitmesine neden olmaktadır.

Dolayısıyla yapılan hibe desteği esnaf ve işletmelere yapılan yardımlar esnaf ve işletmelere ulaşamadan bankalara gitmektedir. Bu durum zorluklar yaşayan esnaf ve işletmelerin mağduriyetini daha da artırmaktadır.

Nafaka, emekli maaşı, çiftçinin doğrudan gelir desteği yasalarla korunup haczedilemiyor. Aynı şekilde borç batağında olan esnaf ve vatandaşlara da verilen destek en azından pandemi sürecinde haczedilmemeli veya isteyenlere yardımlar PTT havalesi yoluyla da yapılabilmeli’’ dedi.

CHP’li Şahin’in Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle;

1. Esnaf ve işletmelere verilen hibe desteğinin kapsamı genişletilecek midir?

2. Hibe desteği ve kira yardımının banka yolu yanında talep doğrultusunda PTT üzerinden havale gibi doğrudan yollarla alınması konusunda bir çalışma var mıdır?

3. Kanunlarla belirtilen nafaka ve emekli maaşına haciz uygulanamaması gibi bir uygulama, pandemi süresince esnaf ve işletmelere verilen destek paketleri için de uygulanabilir mi?

4. Esnaf ve işletmelerin bankalara kredi borcu nedir? Bunların kaçı ipoteklidir? Borcunu ödeyemeyen esnaf ve işletme sayısı nedir?

5. Hatay ilinde bankalara kredi borcu olan esnaf ve işletme sayısı nedir? Kaçı ipoteklidir? Borcunu ödeyemeyen esnaf ve işletme sayısı nedir?

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *