Sık sık ve uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri…

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son yıllarda Hatay’da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını söyleyerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Şahin yaptığı açıklamada;

‘‘Son günlerde Hatay’ın birçok ilçesinde Toroslar EDAŞ tarafından dağıtımı yapılması gereken elektriğin planlı ve plansız kesintileri yaşanmakta. Sık sık ve uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri vatandaşların gündelik hayatını zorlaştırmakta, maddi anlamda büyük kayıplara neden olmakta.

Ortalama 10-15 saat süren kimi zaman 20 saati bulan kesintilere bağlı olarak beyaz eşya, televizyon ve kombi gibi elektrikle çalışan aletler arızalanmakta, elektrik kesintilerine bağlı olarak su kuyularındaki pompaların zarar görmesi, içme suyu terfi merkezleri motorları, elektrik panolarının da etkilenmesi nedeniyle su kesintileri de meydana gelmektedir. Su kesintilerinin önlenmesi için bulunan jeneratörler aktif olarak çalışsa bile ortaya çıkan zararın önüne geçilememektedir. Kış günü Hataylılar elektrikten ve elektrikle dağıtımı yapılan sudan yoksun kalmakta, elektrikle çalışan kombilerin işlevsiz kalmasından ısınamamaktadır. AKP hükümeti bir yıldır bu ilkelliği Hatay halkına reva görmekte hiçbir adım atmamakta.’’ ifadelerini kullandı.

CHP’li Şahin, TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde Enerji Bakanı’nın şu sorulara cevap vermesini isteyerek hükümeti göreve davet etti :

1. Hatay il ve ilçelerinde sürekli ve uzun süreli yaşanan elektrik kesintilerinin nedeni nedir? Kesintilerin nedeninin anlaşılabilmesi için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Kesintilerin sıklığı nedir? Bu konuda herhangi bir tespit çalışması yapılmış mıdır?

3. Bölgede yaşayan insanlar kesintilerin nedeni ve zamanı hakkında düzenli olarak bilgilendirilmekte midir?

4. Yaşanan kesintiler nedeniyle elektrikle çalışan aletlerde herhangi bir arıza tespit edilmiş midir? Elektrik kesintilerine bağlı olarak meydana gelen su kesintileri konusunda tespit çalışması yapılmış mıdır? Su kesintilerinin önlenmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır?

5. Kesintilere bağlı olarak oluşan maddi kayıplar karşılanacak mıdır? Ortaya çıkan zararların karşılanması konusunda ilgili firmaya neden yaptırım uygulanmıyor?

6. Pandemi koşullarında hem elektriği hem de suyu sık ve uzun süreli kesik olan Hatay halkı için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

7. Elektrik kesintilerinin önlenmesi için herhangi bir önlem alınmakta mıdır?

8. Hatay il ve ilçeleri için yapılan enerji yatırımı miktarı ne kadardır?

9. Hatay il ve ilçeleri için mevcut elektrik üretimi kapasitesi nedir? Şu anda üretilen elektrik enerjisi Hatay ili ve ilçelerinin ihtiyacını karşılamak için yeterli midir? Yeterli değilse bu konuda bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Altyapının yeterli olup olmadığı konusunda düzenli bir denetim yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa ortaya çıkan aksaklıklar karşısında yaptırım uygulanmakta mıdır?

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *