HBB Öncülüğünde “Hatay Deprem Master Planı” Hazırlanmalı !

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, 1’inci derece deprem bölgesi olan Hatay’da yapı stoğu hakkında sağlıklı güncel veriye ulaşamadığını belirterek Hatay Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bir an önce deprem master planı hazırlanmasını istedi.

Sosyal Medya hesabından açıklama yapan Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, deprem master planının İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) başta olmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile birlikte hazırlanmasını önerdi.

Vekil Lütfi Kaşıkçı’nın açıklaması şöyle :

“Son bir haftadır 1.derece deprem bölgesi olan #Hatay’da yapı stokumuz hakkında sağlıklı güncel bir veriye ulaşamadım.
Şöyle ki;
İlimizde kent ve kırsaldaki yapı stokumuzun mevcudu, mevcut yapı stokumuz içerisinde 21 yaş üstü (1999 öncesi) konut sayısı, Hatay geneli deprem toplanma alanları, 21 yaş üstü yapı stokunun ilçelere göre dağılımı.

SADECE AFAD’A AİT DEPREM SENARYOSU MEVCUT !

Her an #deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz #Hatay’da sadece AFAD’a ait bir deprem senaryosu mevcut. AFAD tarafından Hatay’a özgü hazırlanan bu senaryoda büyüklüğü 7,5 olan #deprem sonrası karşı karşıya kalacağımız riskler masaya yatırılmış. Ancak bu senaryoya paralel işleyen bir deprem stratejimizin olmaması Hatay gibi deprem tecrübesi olan bir ilimize yakışmamaktadır.

HATAY DEPREM MASTER PLANI HAZIRLANMALI

Bir an önce Hatay Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Hatay Deprem Master Planını hazırlamamız gerekmektedir. Bu proje başta ilimizde bulunan İskenderun Teknik Üniversitesi olmak üzere deprem konusunda etkin çalışmalara imza atmış İTÜ, ODTÜ, YTÜ ile birlikte hazırlanmalıdır.

Bu çalışma ile Hatay’da durum tespiti yanında;
• Yapı inceleme ve güçlendirme,
• İmar uygulamaları,
• Hukuki çalışmalar,
• Mali kaynak çalışmaları,
• Eğitim çalışmaları,
• Sosyal faaliyetler,
• Afet ve risk yönetiminin temel ilke ve esasları belirlenebilir.

Olası deprem öncesi Hatay ölçeğinde alınacak tedbirleri ve yapılması gerekenleri bir plan dahilinde hayata geçirmek için Hatay Deprem Master Planının hazırlanması şarttır.

Geç kalmanın acı faturasını büyük çapta ödememek adına siyaset üstü yaklaştığımız bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ayrıca hazır olduğumuzu da bildirmek isterim.”

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *