“Antakya’da bir yer hazırlamıştık yer orası olacaktı ama… İskenderun’a geldik”

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 2019 yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazanan “Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Mesleki Eğitim Merkezi” projesi için Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında Hatay Valiliği İskenderun Çalışma Ofisi’nde imza töreni gerçekleşti.

26 Ağustos 2020 günü saat 10.00’daki imza törenine Hatay Milletvekilleri Lütfi Kaşıkçı ile Abdulkadir Özel, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Tolga Depçi,  Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Vali Doğan törendeki konuşmasında,

”Bugün açıklayacağımız bu proje 15 milyon liralık bir yatırım, üçlü bir yapı oluşturduk genelde DOĞAKA’ın işlerinde eş finansman oluyor. Bir miktarını DOĞAKA karşılıyor kalan kısmını ise ilgili kurum karşılıyor.

İSTE yer veriyor, İTSO ile 1. OSB 5 Milyon Lira

Bu projede biz 10 milyonu DOĞAKA’dan 5 milyonu Valilik olarak biz vaat etmiştik. Ancak bu 5 milyonu Valilik olarak temin etmedeki zorluğu görünce de bir yapı oluşturalım bu yapı ile de bunu karşılayalım istedik. Aslında Antakya’da bir yer hazırlamıştık yer orası olacaktı ama 5 milyonu bulmada yaşadığımız sorun üzerine İskenderun’a geldik.

İskenderun’da Sanayi ve Ticaret Odası ile İskenderun 1. OSB Müdürlüğü 5 milyonluk finansmanı biz karşılarız dediler. İskenderun Teknik Üniversitesi de biz yer veririz dedi. Sayın Abdülkadir Özel Vekilimiz de orada devreye girdi sağ olsun bu şekilde bir birliktelik ile bunun yatırımını yapacağız.

Yapacağımız Mesleki Eğitim Merkezi, İskenderun’da, Antakya’da, Hatay’ın geneli için sektöre eleman yetiştirecek. Sektörün en büyük sıkıntılarından bir tanesi eleman bulmak. Bu vesile ile kurulacak merkezde ara elemanlar yetişip sanayiye, sektöre hizmet edecek.

Önemli hayırlı bir iş çok uzun bir takip sonucunda çıkarttık.  Hayırlı uğurlu olsun.

Bu projeler çıkartılması çok zor işler,  altyapısını hazırlayıp takip edip yatırma hazır hale getirmek büyük çabalar gerektiriyor.  Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

İçerisinde 6 adet Atölye olmak üzere; bunlar Bilgisayar Destekli Çizim Atölyesi, Doğalgaz Tesisatçılığı Atölyesi, Enerji Sistemleri Atölyesi, Filtre Atölyesi ve Drone ve Robotik Kodlama Sistemleri Atölyesi, Gemi Bakım Onarım Atölyesi.

Bu atölyeler gerektiği zaman farklı sektörler için kullanabilecek şuan ilk planlama bu şekilde, binanın projesi hazır ve temelini de kısa süre içerisinde atarız diye düşünüyorum.  Yaklaşık  4 bin 500 metrekarelik alanda kütüphane, konferans salonu da olacak,  iyi düşünülmüş bir proje, büyük bir ihtiyacınızı karşılayacağını düşünüyorum” dedi.

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir