Suzan Şahin, “Yurt Dışına Göç Edenlerin Sayısı Arttı”

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, artan beyin göçünün engellenmesi, nitelikli ve genç işgücünün yeniden ülke ekonomisine kazandırılması için gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi açılmasını istedi.

Milletvekili Suzan Şahin, yurt dışına göç edenlerin sayısı her geçen gün daha arttığını belirtti. Özellikle niteliksiz, istihdam yaratmayan büyüme, gençler arasında artan yüksek işsizlik oranları ve siyasi baskılar sonucunda göç edenlerin sayısının 2016 yılında 69 bin 326 iken 2018 yılında 136 bin 740’a çıkarak yüzde 97 artmasını eleştirdi ve konuyu meclis gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığı’na sunulan meclis araştırma önergesinde, geleceğinden endişeli olan gençler açısından artan işsizlik oranları, istikrar ve güven vermeyen ekonomi politikaları nedeniyle beyin göçü kapsamında kayda değer bir artış görüldüğü ve yurtdışına giden gençlerin Türkiye’ye geri dönmeyi düşünmediği gibi Türkiye’nin yetiştirdiği nitelikli, genç insan gücünü eğitim sisteminin erken kademelerinde kaybetmekte olduğu belirtildi.

CHP’li Şahin yaptığı açıklamada,

‘‘2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre ailelerin bir bölümü, çocukları lise hatta ortaokul dönemindeyken yurt dışı eğitim planlaması yaptığını ortaya koymaktadır. Bu tablo içerisinde eğitim ve kalkınma ilişkisini ortaya koyan ve doğan her çocuğun sağlıklı yaşama ve 18 yaşına kadar okulda kalma süresinin ölçüldüğü Birleşmiş Milletler İnsani Sermaye Endeksi’ne göre Türkiye 157 ülke arasında 59’uncu sırada yer almaktadır.

Türkiye’de doğan her bir öğrencinin okulda kalma süresi 12.1 yıl ile sınırlı kalırken, eğitim sistemimizin giderek daha da kötüleşmesi sonucunda ülkemiz bütün uluslararası eğitim ölçümlerinden zayıf karne almaktadır.

OECD tarafından açıklanan PİSA sonuçlarına göre 37 ülke arasında 31’in sırada olan Türkiye, tüm alanlarda OECD ülkelerinin gerisinde kalmıştır.’’ dedi.

Meclis Araştırma Komisyonu’nun gerekliliğine vurgu yapan Suzan Şahin,

‘‘Tüm bu olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak gençlerin büyük bir çoğunluğu lisans eğitimi için yurt dışına gitmektedir. YÖK verilerine göre Türkiye’den 50 bin gencimiz yurt dışında okumaktadır. Genç işsizlik oranlarının yüzde 27’ye kadar yükselmesi sonucunda Cumhuriyet tarihimiz boyunca ilk defa göç oranları lise seviyesine kadar inmiştir.

İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Alman Lisesi gibi asırlık okullardan mezun olan öğrenciler ‘işsizlik korkusu’ ve üniversitelerin niteliksizleşmesi nedeniyle yurtdışına gitmeyi tercih etmektedir.

Buna göre 2019 yılında Alman Lisesi’nden mezunlarının yüzde 94’ü, İstanbul Erkek Lisesi mezunlarının yüzde 52.6’sı, Galatasaray Lisesi’nden mezun olanların ise yüzde 32.6’sı lisans eğitimi için yurt dışına gitmektedir. Yurt dışına giden her 100 kişiden 78’i ise geri dönmemektedir.

Gençlerimizin ülkeden kaçarcasına yurtdışında iş araması ve bilgi, birikimini başka ülke ekonomilerine sunmaları Türkiye’nin geleceği açısından trajik bir durumdur. Bu bir bekaa sorunudur’’ ifadelerini kullandı.

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir