MHP’li Lütfi Kaçıkçı’dan Erzin Başlamış Köyü Göleti Sorusu

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdi.

Milletvekili Kaşıkçı yazılı soru önergesinin gerekçesinde,

“Türkiye’de narenciye üretiminin merkezi sayılabilecek bölgelerden biri Hatay’ın Erzin ilçesidir. Bu bölgede tarımda sulamalar, Sulama Birlikleri ve kooperatifler marifetiyle su kuyuları kullanılarak yapılmaktadır. İlçede yer alan üç Sulama Birliğimde en fazla 2200 ortak tarafından yaklaşık 84000 dönüm arazide sulama yapılmaktadır. Su fiyatları saatte 57 TL ile 75 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Enerji giderleri de çiftçinin maliyetlerinin yükselmesinin en önemli nedenidir. Sulama Birlikleri’nin kullanmış oldukları aylık enerji faturaları artık ödenemez duruma gelmiştir.

Başlamış Köyü sınırları içerisinde yer alan, DSİ tarafından da yer tespiti yapılmış olan bir gölete kesin olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gölet yağmur suları, kar suları ve yer yer kaynak sularının beslemesiyle su birikimine oldukça elverişlidir. Yapılacak olan gölet çiftçinin üretim maliyetini düşürecek, ihtiyaç olduğu her anda su alınabilecektir. Gölet suları dinlenmiş ve güneş görmüş olduklarından tarımsal sulamada daha yararlı olacaktır” dedi.

Milletvekili Kaşıkçı, bu açıklamaların sonunda Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sordu :

1. Erzin ilçesi başlamış köyünde yapımı düşünülen bir Gölet Projesi var mıdır?

2. Varsa planlama ve Projesi ne zaman bitecek ve inşaat ihalesi ne zaman yapılacaktır?”

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *