Kırıkhan Devlet Hastanesi’ne “Anne Dostu” Ünvanı Verildi

Sağlık Bakanlığı 2016 yılı itibariyle ülke genelinde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatmıştı.

Bu amaçla yola çıkan ve gönüllülük ilkesi doğrultusunda oldukça zorlu ve emek isteyen bir süreçten geçen Kırıkhan Devlet Hastanesi Türkiye’de 63’ncü, Hatay’da ise ilk “Anne Dostu Hastane” ünvanı almaya hak kazandı.

Kırıkhan Devlet Hastanesi’nde belge takdimi amacıyla bir tören düzenlendi. Törene, Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Pekmezci ve hastane yöneticileri katıldı.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Kırıkhan Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törenle “Anne Dostu Hastane Belgesi”ni Kırıkhan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Zeki Tekiş’e takdim etti, belgenin alınmasında emeği geçen tüm sağlık çalıanlarına teşekkür etti.

*** Anne Dostu Hastane Nedir?

Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Modern Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınıyor. Bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanıyor.

Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı, yapılan yeni düzenlemeler ile hastanelerin anne dostu unvanı alarak daha nitelikli sağlık hizmeti vermelerini amaçlıyor.

Anne dostu hastanelerde doğum öncesi ve sırasında gebeyi rahatsız edebilecek tüm uygulamalardan kaçınılmaktadır. Aynı zamanda hastanelerin web sitelerinde doğumlara ilişkin istatistiksel veriler yayınlanmakta, bu rakamlar vatandaşların erişimine açık tutulmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *