ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN “BELEN GEÇİDİ” AÇIKLAMASI

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, 6 Şubat deprem felaketiyle Hatay’da kamu yatırımlarının yetersiz olduğunu, depremin hemen ardından yaşanan trafik sorununu, yıllardır tamamlanmayan Hatay otobanının önemini, Belen Geçidi’nin yetersizliği ile şehrin tek girişi olan Bahçelievler Kavşağı’nın meydana getirdiği kaosu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği soru önergesi ile gündeme taşımıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından Hatay Milletvekili Çalışkan’ın soru önergesi cevaplandırıldı. Milletvekili Çalışkan,

“Şehrimizin ulaşım problemlerini ele aldığımız soru önergemize Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen cevaba teşekkür ediyor; gerekli çalışmaların acil bir şekilde hayata geçirilmesini beklediğimizi vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın verdiği cevapta;

“İskenderun-Hatay Otoyolu, 7 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 42 kilometre uzunluğunda projelendirilmiştir. Güzergahın yatay-düşey hat ve yan yol planları ile kavşak projeleri onaylanmıştır. Tünel uygulama projeleri tamamlanmış olup, viyadük ve diğer sanat yapılarına ait proje çalışmaları devam etmektedir.

Bahçelievler Kavşağı farklı seviyeli kavşak olarak hizmet vermektedir. İskenderun – Hatay Otoyol güzergahı; Belen Otoyol Kavşağı’ndan (Sarımazı) başlayıp, Amanos Dağlarını aştıktan sonra Amik Ovası’nda ilerleyerek Antakya – ­Reyhanlı Yolu Alaattin Köyü mevkiinde son bulmaktadır. Projenin uygulanması ile Bahçelievler Kavşağı’nda transit trafiği yoğunluğunu azalmış olacaktır. Ayrıca mevcut Bahçelievler Kavşağı’ndaki yerel trafiğin rahatlatılması amacıyla sağa serbest dönüş kolları için proje çalışmaları devam etmektedir.

Antakya – Reyhanlı Ayrım – Altınözü Yolu 20,3 kilometre uzunluğunda olup Küncülü Boğaz mevkii ile Enek-Narlıca kesimlerini de içeren ilk 10 kilometresinin onaylı projesi bulunmaktadır. Ancak sit alanlarına isabet etmesinden dolayı proje değişikliği yapılmış olup, revize proje tamamlanma aşamasındadır. Yolun devamındaki 10,3 kilometrelik kesimin 9,2 kilometresi bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmış olup 1,1 kilometrelik kesimde çalışmalar devam etmektedir.

Hatay il sınırları içerisinde yer alan ve Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan hasar gören yollarda ilk etapta gerekli onarımlar yapılarak söz konusu güzergahlar trafiğe açılmıştır.

Kalıcı onarım çalışmaları kapsamında depremde hasar gören Antakya – Reyhanlı Yolu, Nurdağı – İslahiye – Hassa Yolu ve Hatay Havalimanı yollarının ihalesi yapılarak sözleşme imzalanmıştır. İhale kapsamında Demirköprü’de imalatlara başlanmış olup çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca depremde zarar gören Hatay ilindeki 5 adet tarihi köprünün ihalesi yapılmıştır. Depremde hasar gören muhtelif köprülerin bakım ve onarımları ile ilgili ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer veridi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *