Başkan Gül’den Belen’de Yanan Alanların İmara Açılacağı İddiasına Tepki.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, 2018 yılından itibaren Belen’de meydana gelen orman yangınları sonrası sosyal medyada yet alan RANT iddialarına yönelik yazılı açıklama yaptı.

Başkan Gül’ün Kamuoyuna hitaben yaptığı açıklamasında;

“İlçemiz genelinde yaşadığımız yangın felaketlerinin akabinde, sosyal mecralarda ve kamuoyunda dillendirilen “Yanan alanların imara açılarak rant elde edileceğine yönelik paylaşımların” akabinde, bu açıklamayı sizlerle paylaşma gereğinde bulunmaktayım.

İlçemiz Belen’de üst üste 2018, 2020, 2022 yıllarında yaşadığımız felaketin ardından yanan alanlarımızda ağaçlandırma faaliyetinin dışında hiçbir yapı ve imara aykırı iş ve işlemin yapılmadığını önemle belirtmek isterim.

Kaldı ki; Anayasamızın 169. maddesinde devlet, ormanların korunması ve sahaların genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır.

YANAN ORMANLARIN YERİNE YENİ ORMAN YETİŞTİRİLİR, BU YERLERDE BAŞKA ÇEŞİT TARIM VE HAYVANCILIK YAPILAMAZ. BÜTÜN ORMANLARIN GÖZETİMİ DEVLETE AİTTİR.

Ve ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez.

Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz.

Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz” ibaresi olmasına karşın, böylesine yanıltıcı paylaşımların yapılması bizleri derinden üzmüştür.

İlçemiz ve ülkemizde yanan alanların yeniden kazandırılması kapsamında milyonlarca fidan toprakla buluşturulmuş ve buluşturulmaya da devam etmesine karşın, son yaşadığımız Derebahçe, Soğukoluk ve Yapraklı mahallelerimizde etkili olan orman yangınında, devletimizin tüm gücüyle müdahale etmesi ve çalışmaların akabinde böylesine yanıltıcı paylaşımlar yapılması “Orman yangınıyla mücadele vatan savunmasıdır – Yeşil Vatan – 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” diyen ve yanan alanların yeşertilmesinde dünya dördüncüsü, Avrupa birincisi olan ülkemizde, yanan alanların tamamının yeşertilmesi de devlet olarak en asli görev olarak addedilmektedir.

Kıymetli vatandaşlarımız;

Böylesine yalan ve yanıltıcı haberlerle algı oluşturmaya çalışan kişilerin paylaşımlarına lütfen itibar etmemeniz ve gerekli mercilere bildirmenizi önemle rica ediyorum.

Göreve geldiğimiz günden bu güne Belen Belediyesi olarak yeniden ağaçlandırma ve yanan alanların bir karışına bile dokundurtmadan, işgal ve yapılaşmaya asla izin vermeden çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi, önemle belirtmek isterim” ifadelerini kaydetti.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *