Dörtyol ‘Geçilmez Kanyonu’ Artık Geçilecek !

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, bölgeye önemli katkılar sunacak, istihdamı ve refah seviyesini artıracak Dörtyol Geçilmez Kanyonu Ekoturizm Alanı Projesi ile Samandağ Batıayaz Ekoturizm Alanı Projesini yıl sonuna kadar hayata geçiriyor.

Orman ekosistemlerinin sürdürülebilir kalkınmada önemli bir rol oynadığına değinen Hatay Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir,

“Ekoturizm, sürdürülebilir prensipler çerçevesinde, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir.

Özellikle son yıllarda yaşanan pandemi ve kentli nüfusun artışına bağlı olarak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlarımızın doğadan beklentileri artmıştır.

Bizler de, Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüzün politikaları çerçevesinde ormanların sosyokültürel değerlerinden olan sağlık, estetik ve rekreasyon özelliklerine yönelik projeler geliştirmeye start verdik. Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzce şu ana kadar iki adet Ekoturizm alanı tespit edilerek projeler hazırlanmaya başlandı.

Hatay Bölgemiz için bir ilk olma özelliği taşıyan, Dörtyol Geçilmez Kanyonu Ekoturizm Alanı Projemiz ve Samandağ Batıayaz Ekoturizm Alanı Projemiz yöremiz ve ülkemiz halkına hayırlı olsun. Projelerimizi inşaallah yılsonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ekoturizm alanlarını belirlemeye yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğünce, ekoturizm projelerinden Dörtyol’daki “Geçilmez Kanyonu Ekoturizm Alanı“nın Kuzuculu Mahallesi Emirali bölgesinden başlayıp yaklaşık dokuz kilometre, Samandağ’daki “Batıayaz Ekoturizm Alanı”nın ise yaklaşık onbir kilometrelik bir hat üzerinde yer aldığı, doğayla iç içe ziyaretçilerine güzel manzaralar sunan ekoturizm alanları, doğa içinde yürüyüş, bisiklet parkurları ile doğal habitatı keşfetme imkânı verdiği bilgileri verildi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *