KIRIKHAN T1 TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜLDÜ

Hatay’ın son yıllardaki en önemli yatırımları arasında gösterilen Reyhanlı Barajı’na saniyede 50 metreküp su sağlayacak Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı işi kapsamında bulunan 1373 metre uzunluğundaki Kırıkhan T1 tüneli inşaatında ışık görüldü.

Tahtaköprü Barajından Reyhanlı Barajına su takviyesi sağlamak amacıyla sürdürülen Kırıkhan Karasu Kanalında incelemelerde bulunan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, su altındaki tüneli baştan sona yürüdü.

Yayman’a DSİ Şube Müdürü Fatih Mıyman, Kırıkhan ilçe başkanı Ömer Erdal Çelik, muhtarlar, çiftçiler ve köylüler eşlik etti.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Tahtaköprü Barajının 9 metre yükseltilmesi ve Menzelet Barajındaki takviyeyi sağlayacak kanalların tamamlanması ardından, son yıllarda kuraklığa karşın bölgenin büyük bölümünde sulama suyu sıkıntısı ortadan kalktı.

Milletvekili Hüseyin Yayman, bölgenin diğer hayati projesi Tahtaköprü – Reyhanlı Barajı arasındaki takviyeyi sağlayacak T1 tünelindeki çalışmalarda ışığın görüldüğünü ve tünelin açıldığı müjdesini verdi.

KIRIKHAN KARASU KANALINDA 2023’TE SU AKACAK

Milletvekili Hüseyin Yayman, Tahtaköprü ile Reyhanlı Barajı arasındaki takviye kanalında iki tünelin yer aldığını belirtti.

T1 tünelinin 1373 metre uzunlukta olduğunu, buradaki çalışmalarda ışığın görüldüğünü söyledi. DSİ yetkilileriyle birlikte T1 tünelini boydan boya yürüyen Yayman, tünelin içinden şu açıklamayı yaptı:

“Reyhanlı Barajına su getirecek olan 37 kilometre uzunluğundaki dev betonarme kanal hızla ilerliyor. Bu kanalda iki adet tünel var. Tünelin biri bitti. Diğeri bitmek üzere. Çalışmalar hızla ilerliyor. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Yayman,

“Bölgemiz için hayati önem taşıyan Çalışmalarda yüzde 64 seviyeye gelindi. 2023 yılı içinde Kanaldan su akması hedeflenmektedir” dedi.

T2 TÜNELİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kırıkhan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı işi kapsamındaki ikinci tünel T2’de ise çalışmalar hızla devam ediyor.

2029 Metre uzunluğunda olacak olan T2 Tüneli ile 37 kilometre kanal tamamlandığında Kırıkhan, Reyhanlı ve Kumlu bölgeleri tarım arazilerinin sulama sorunu kalmayacak.

Milletvekili Hüseyin Yayman,

“Hatay genelinde, baraj ve gölet yapım çalışmaları yoğun şekilde sürmektedir. Su petrolden daha değerlidir ve ilerde su savaşları olacaktır. Bizim o zamana hazır olmamız gerekiyor” dedi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *