Antakya Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nın Şehir Meydanı Olması

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz arasında 8 Mart 2021 günü imzalanan sözleşme sonunda şehir meydanı olan Antakya Mehmet Şah Vakıf İşhanı için Hatay Valiliği basın açıklaması yayımladı.

Hatay Valiliği’nin yayımladığı açıklama şöyle :

“Uzun yıllar şehrimizin gündeminde olan Antakya İlçemizin Köprübaşı mevkiinde yer alan sembol binalardan Mehmet Şah Vakıf İş Hanının şehir meydanı olması için, Hatay Milletvekillerimiz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Belediye Başkanlarımız ve STK’larımızın verdiği destek ile çalışmalar yürütülmüştür.

Hatay Milletvekillerimiz tarafından bu çalışmalar Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile istişare edilmiş olup, Sayın Bakanımız konun çözümü doğrultusunda Valimiz Rahmi Doğan başkanlığında gerekli çalışmaların yapılması talimatı vermiştir.

Bu doğrultusunda 08 Mart 2021 Pazartesi günü Valimiz Rahmi Doğan başkanlığında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek’in katılımıyla düzenlenen toplantıda, taraflarla Vakıf İşhanı alanının Şehir Meydanı olması için ön protokol imzalanmıştır. Vakıf İşhanının bedeli olarak ödenecek olan toplam 34.000.000 TL’lik bedelin 27.000.000 TL’lik kısmı Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından, 7.000.000 TL’lik kımı ise Antakya Beleyedisi tarafından karşılanacaktır.

Ayrıca meydanın açılması ile birlikte meydana cephesi olan binaların ise sokak iyileştirilmesi kapsamında bina sahipleri tarafından meydan siluetine yakışır bir şekilde ön cephelerde düzenleme yapılmasına yönelik çalışmalarda başlatılacaktır.

Bu süreçte Antakya halkının kentlilik bilincinin üst düzeyde yankı bulması, siyaset ve bürokrasinin de bu sese uyum göstermesiyle birlikte tarihi kent dokusu ortaya çıkarılmış ve kente nefes alacak bir alan daha kazandırılmıştır.”

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *