Bakan Ersoy, “Gastronomi geliri konaklama kazanımının yarısı kadar”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Mutfağı Yılı çerçevesinde basın mensupları ile birlikte Hatay’ı ziyaret etti.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy Hatay ziyaret sırasında tarihi Uzun Çarşıyı gezdi, esnafla sohbet etti, burada kendisine künefe ikram edildi. Ayrıca Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesi ile Hatay Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret eden Bakan Ersoy, müzeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Ersoy, gezi sonrası müzede yaptığı açıklamada, 2020 yılının “Türk Mutfağı Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlattı. Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar mutfaklarının UNESCO’dan tescilli olduğunu belirten Bakan Ersoy,

“Basın mensuplarımızla Hatay’a Türk Mutfağı Yılı çerçevesinde bir ziyaret düzenledik. Buranın tescilli ürünleri var. Hem vekillerimiz hem belediye başkanlarımızla buradaki tescilli ürün sayısını nasıl arttırabiliriz, buranın mutfağını daha çok nasıl tanıtırız bunlarla ilgili görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Bakan Ersoy, Gastronomi ve Türk mutfağı diye bakıldığında sadece lezzetin algılanmaması gerektiğini vurgulayarak,

“Türk mutfağından ve gastronomiden bir gelir elde etmek istiyorsanız bunun dörtlü bir bacağı var. Önce ürün tedarikinin, malzeme tedarikinin markalaşması ve standardize edilmesi gerekiyor. Daha sonrasında nitelikli şefler ön plana çıkıyor tabii ki o lezzeti vermek açısından. Sonra bunların sunulacağı mutfaklar ve bununla birlikte de ortamın oluşması gerekiyor. Bu dördünü bir araya getirdiğiniz zaman gastronomiyi bir ekonomiye çevirebiliyorsunuz, bir gelir elde ediyorsunuz” dedi ve Türkiye’nin daha katetmesi gereken yol bulunduğunu ifade etti.

Bakan Ersoy daha sonra Hatay Valiliğine ziyaret gerçekleştirdi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *