İstanbul İl Jandarma Uyardı “Bankamatiklerde Kontrolünü Yapın”

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen sahtecilik operasyonuyla, sahte para imal ederek, İstanbul ili başta olmak üzere ülkenin çeşitli illerinden gelen kalpazanlara sahte para tedariki yapan iki şahıs yakalandı.

Şahısların iş yerinde yapılan aramalarda beşyüz bin sahte Türk Lirası ile dört adet ruhsatsız tabanca ve bir adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

Yakalanan iki şahıs çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, 2019 yılı içerisinde yürüttüğü bir soruşturma kapsamında icra edilen teknik ve fiziki takibi neticesinde, (H.A.) ve (R.Ç.) isimli şahısların sahte para imal ederek, başta İstanbul ili olmak üzere ülkenin çeşitli illerinden gelen kalpazanlara sahte para tedarikinde bulunduğu tespit edildi.

İşyerini Paravan Olarak Kullanmışlar

Elde edilen bilgiler ve icra edilen araştırmalar neticesinde, şüphelilerin kalpazanlarla buluşacağı duyumunun alınması üzerine fiziki takibe başlandı. Çeşitli semtlerde kalpazanlarla buluşarak görüşmeler yapan (H.A.) ve (R.Ç.)’nin işyeri adresi derinleştirilen araştırmalar neticesinde, şüphelilerin dikkat çekmemek için işyerini paravan olarak kullandığı belirlendi.

Operasyon için düğmeye basan Jandarma ekipleri söz konusu işyerine baskın düzenledi. Yapılan aramalarda, gizli bir bölmede zulalanmış vaziyette 2 bin 400 adet sahte 200 TL, yüz adet sahte 100 TL, ikiyüz adet sahte 50 TL olmak üzere toplam 500 bin sahte Türk Lirası ile dört adet ruhsatsız tabanca ile bir adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

Jandarma Uyardı: “Bankamatiklerde Kontrolünü Yapın”

Ele geçirilen sahte paraları inceleyen Jandarma ekipleri, söz konusu paraların gerçeğine çok yakın olarak basılmış olduğunu, ultraviyole ışıkta bile sahte olup olmadığının anlaşılamadığını tespit etti.

Jandarma, dolandırıcıların zaman zaman sahte para kullanarak dolandırma yoluna gittiklerini, bunlardan da vatandaşın korunabilmesi için söz konusu banknotları, bankamatiklerden kendi hesaplarına yatırmak suretiyle kontrolünü yapabileceklerini, eğer banknot sahte ise bankamatik bu banknotları kabul etmeyeceğinden sahte olduğunun kolaylıkla anlaşılabileceğini ifade etti.

Yakalanan iki şüpheli şahıs, çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderilirken, bağlantılı olduğu kişilere yönelik derinlemesine soruşturmaya devam ediliyor.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *