İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin 3. Toplantısı Hatay’da Gerçekleştirildi

Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile hayata geçirilen “İşimi Yönetebiliyorum” Projesi’nin 3. Etkinliği, Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde Hatay’da düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan eğitim programı ile 2 gün boyunca KOBİ’lere finansal ve dijital okuryazarlıktan e-ticarete, strateji ve iş geliştirmeden sosyal medyayı etkin kullanmaya kadar pek çok pratik bilginin yanı sıra deneyimler de aktarıldı. Türkiye’den 27 bankanın bir araya gelerek desteklediği ‘İşimi Yönetebiliyorum’ projesi ile, 3 yılda 18 kentte 3.000 KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor.

Hatay, 15 Kasım 2019- Türkiye ekonomisinin can damarı KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla başlatılan İşimi Yönetebiliyorum Proje Eğitimlerinin 3. ayağı Hatay’da gerçekleştirildi. TÜRKONFED, Visa ve UNDP iş birliğinde, 27 bankanın desteği ile başlatılan proje ile 3 yılda 18 kentte 3000 KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor.

DASİFED ev sahipliğinde 15-16 Kasım tarihlerinde Hatay’da düzenlendi. Toplantının açılış konuşmaları Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ekinci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ile İskenderun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz tarafından yapıldı. KOBİ’leri odağına alan proje kapsamında pilot uygulaması Nisan ayında Adana’da başlayan ve Antalya’da ulusal tanıtımı gerçekleştirilen İşimi Yönetebiliyorum Projesi, 2 günlük eğitimler ile devam ediyor. “İşimi Yönetebiliyorum” projesinin eğitim programı, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlandı.

Lütfü Savaş: “İş dünyasının ayakta kalması için eğitim şart!”

Hatay’ın son sekiz yıldır sınır kenti olmanın ve bölgemizde yaşananlar ile zor şartlarda ayakta durduğunu vurgulayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, projenin Hatay’da gerçekleştirilmesini önemsediğini belirtti. İş dünyasının sıkıntıda olduğu dönemde projenin anlamlı olduğunu ifade eden Savaş, açılış konuşmasında şunları vurguladı: “Geldiğimiz noktada teknoloji ışık hızı ile ilerliyor. Eskiden 15-20 yılda gerçekleşen buluşlar, artık saatler hatta dakikalar alıyor. Teknolojiyi takip eden şirketler büyüyor, katma değer yaratıyor ve ülkelerinin kalkınmasını sağlıyor. O nedenle iş dünyasının ayakta kalması için eğitim şart. İşletmelerimizin çağı yakalaması çok önemli. Bu nedenle TÜRKONFED, Visa, UNDP ve DASİFED’e teşekkür ediyoruz. İş dünyası ne kadar büyürse, şehirlerimiz de o kadar büyüyecek.”

Faruk Ekinci: “Kalkınmanın belirleyici aktörü KOBİ’lerimiz olacaktır”

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında KOBİ’lerin belirleyici aktör olacağına vurgu yapan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, şöyle devam etti: “İşimi Yönetebiliyorum Projesi; özel sektör, sivil toplum ve kamunun bir araya geldiği çok özel bir model ve geniş bir kapsayıcı ağ ile yerel kalkınmanın kilit aktörleri olan KOBİ’lerin kapasitelerini artırmaya odaklanıyor. Özel sektörün yerel kalkınmaya katkısını artıracak proje, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraşlı KOBİ’lerimizi de geleceğe hazırlayacak. TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliğiyle, ülkemiz ekonomisinin omurgasını oluşturan, yerel kalkınma ve küresel rekabetçiliğin kilit aktörleri olan KOBİ’lerin yaşam döngülerini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor. Projeyle Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen eğitim programında, KOBİ’lerin sürdürülebilir başarı için her zaman ihtiyaç duyacakları öz disiplinlerini sağlamaları, dijital dünyayı tanırken buna göre bir strateji geliştirerek rekabet üstünlüğü kazanmaları ve eğitim verilen alanlarda gerekli donanımı kazanmaları sağlanacak.”

KOBİ’lerin kapasitesini geliştirmenin ve direncini artırmanın önem kazandığına vurgu yapan Ekinci, kalkınmanın yerelden başladığını ve kentlerin marka gücüyle, ülkelerinin rekabetçiliğine katkı yaptığını hatırlattı. Ekinci, şunları söyledi: “Özel sektörün yetkinliğini, günümüz dijitalleşen dünyasına hazırlamak zorundayız. Ekonomimizin en kırılgan yapıları olan KOBİ’lerin direncini artırmak hem bölgemiz hem de ülkemiz için büyük önem taşıyor. Bunu gerçekleştirmenin yolu da KOBİ’lerimizin öncelikle işini yönetebilmesini sağlamaktan geçiyor. Kriz öncesinde, anında ve sonrasında; finansal okuryazarlıktan ihracata uzanan değer zincirinde proje ile işletmelerimize, stratejik yol haritası çizme yeteneği kazandırmak istiyoruz.”

Aykut Özbuğday:

“KOBİ’lerimizin devamlılığı, ekonomimizin gelişimine katkı sağlayacaktır”
Yaptığı konuşmada ülke ekonomisine katkı sağlamak için binlerce girişimciye eğitim verdiklerini belirten Antakya TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday, Oda bünyesinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirme ve mesleki belgelendirme süreçleriyle ilgili de altyapı oluşturduklarını söyledi. Yaşadığımız baş döndürücü bilgi çağında dinamik piyasa şartları, zorlaşan finansmana erişim ve yönetim imkanları, pazar araştırmaları ile siyasi gelişmelerin de dikkatle izlenmesi; başarının anahtarıdır” diyen Özbuğday, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin daha uzun soluklu ve kalıcı olmalarının ekonominin gelişimine de katkı sağlayacağını vurguladı.

Özbuğday, şöyle devam etti:

“KOBİ’lerin sürekliliği ve başarısı, kaynak israfının ve bilgi kaybının da önüne geçecektir. TÜRKONFED, Visa ve UNDP’nin KOBİ’lerin gelişimi için hayata geçirdiği İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin eğitim programını, işletmelerin devamlılığı için gerekli bilgilendirmelerin bir parçası olarak görüyoruz. Projeyi hayata geçiren paydaşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Levent Hakkı Yılmaz: “KOBİ’ler ülke ekonomisinin yapı taşıdır”

“KOBİ’ler, büyük işletmelerin temelini oluşturan, ülke ekonomisi için büyük öneme sahip ve ekonominin yapı taşı kabul edilen işletmelerdir” diyen İskenderun TSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ekonominin lokomotifi konumundaki KOBİ’lerin gelişmesi için girişimciliğin devlet tarafından teşvik edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Girişimciliğin çeşitli otoriteler tarafından işsizliğin çözümü olarak değerlendirildiğini kaydeden Yılmaz, ülke ekonomisi için önemli olan girişimcilerin, erken yaşlardan itibaren temel eğitim alarak yetiştirilmeleri ve nitelikli bireyler haline getirilmeleri için destek programlarının gerekliliğine inandığını vurguladı.

Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde girişimciliğin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması için, devlet tarafından verilen teşvik paketleri, hibe ve krediler, yeni iş kurmak isteyenlere ve işini geliştirmek isteyenlere önemli destekler sunmaktadır. Vergi ve SGK prim avantajlarıyla, KOSGEB gibi kurumlar tarafından verilen girişimci hibe ve kredilerinin olması, devlet politikalarımızda girişimciliğin geniş yer bulduğunu göstermektedir. Ancak yeni KOBİ’ler oluşması ve mevcut KOBİ’lerin teknolojik gelişmeler doğrultusunda kurumsal kapasitelerinin geliştirilebilmesi için, eğitimin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Girişimcilik özellikleri gelişmiş, cesur, özgüvenli ve bilgili iş insanlarının yetiştirilmesinin, oldukça önemli olduğu düşünüyoruz.”

Şirketlerin finansal röntgeni çekiliyor, strateji ve iş geliştirme planları sunuluyor

İşimi Yönetebiliyorum Projesi Hatay Eğitimi’nin ilk günü Boğaziçi Üniversitesi Finans Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Ali Çoşkun’un Şirketlerin Finansal Röntgeni: Finansal Raporlama eğitimi ile devam etti. Stratejist ve eğitmen Azade Özaltun’un KOBİ’lerde Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya eğitiminin ardından DİMES CEO’su Ozan Diren mentörlük deneyim aktarımında bulundu. İlk gün eğitime katılan KOBİ’ler öğleden sonra oturumunda Boğaziçi Üniversitesi Finans Merkezi’nden Fatih Kandemir’den Mali Tahlil Ve Finansmana Erişim, İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. M. Hayri Tongarlak ve Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hüseyin İlteriş Öztürk’ten Strateji ve İş Geliştirme Planı eğitimi alma şansı buldu. İlk günün kapanışı Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özertan tarafından Bugünden Akılda Kalanlar başlığı ile yapıldı.

İkinci gününde İşimi Yönetebiliyorum eğitimleri Pr. Dr. Özertan ile İlk Günün Öne Çıkan Noktaları başlığı ile start aldı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören Girişimcilik Neye Benzer: Riskler ve Belirsizlikler konulu bir konuşma yaptı. UNDP Özel Sektör Programı Yöneticisi Hansın Doğan’ın Değer Yaratan İş Fikirleri eğitiminin ardından öğleden sonra oturumunda Dr. Aygören KOBİ’lere e- ticaret ve yeni pazarlara açılma konusunda eğitimler verdi. İşimi Yönetebiliyorum Hatay program, DEİK Türkiye Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer’in verdiği KOBİ’ler İçin Dış Ticaret eğitiminin ardından yapılan hediye çekilişi ve sertifika töreni ile sona erdi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *