Reyhanlı’da 7 Dönümlük Alanda İnşa Edilecek

Reyhanlı Belediyesi, Bilkent Üniversitesi Mimarlık bölümü, Tayvan’lı STK – Mimari Modernite Birliği ve Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu destekleriyle inşa edilecek olan Dünya Vatandaşları için Reyhanlı Mesleki Eğitim ve Toplum Merkezi’nin Temel Atma Töreni 19 Eylül 2019 perşembe günü saat 11.00’de gerçekleştirildi.

Reyhanlı Yeni Mahalle’de 7 dönüm alan üzerinde 2.5 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek merkezde, 52 atölye, sergi ve kültürel aktivitelerin gerçekleştirileceği salonlar, eğitim ve öğretim bölümleri de bulunan çelik konstrüksiyondan yapılması planlanan kompleksin haricinde, yeşil park alanları olacak.

Dünya Vatandaşları için Reyhanlı Toplum Merkezi’nin temel atma törenine, Kaymakam Ali Candan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi ile İsmet Tokdemir, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Taipei (Tayvan) Kültür ve Ekonomi Misyonu Türkiye Temsilcisi Yaser Tai Hsiang Cheng, Cilvegözü Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Salih Altun, Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Osman ÖZTÜRK, STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, konuşmasında,

“Reyhanlı Toplum Merkezimizin inşasına başlamış olmanın verdiği mutluluğu yaşıyoruz. Bu proje ile Meslek Edindirme Kursları açılacak, ev hanımlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ve sanata gönül veren kardeşlerimiz bir meslek sahibi olma fırsatı yakalayacaklardır. Halkımız hem öğrenecek, hem üretecek, hem de ürettiğini pazarlama imkânı bulacaktır.

Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, başta Tayvan Büyükelçiliği ve Tayvan halklarına, en başından beri bunu bir proje haline getirmek için uzun uğraşlar veren Milletvekilimiz Hüseyin Şanverdi’ye ve bu projeye katkı sunan çok kıymetli mimarlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.”dedi.

Taipei (Tayvan) Ekonomi ve Kültür Misyonu Türkiye Temsilcisi Yaser Tai Hsiang, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye,Suriyelilere yaptıklarından dolayı teşekkür etti. Ülkelerinin, küçük olmasına rağmen Suriyeliler konusunda destek olmaya çalıştığını ifade eden Hsiang,

“İnsani yardımlar konusunda Türkiye ile birlikteyiz. Bugün temelini atmanın sevincini yaşadığımız toplum merkezi, insanların üretim yapacakları bir yer olacak.” dedi

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi konuşmasında ilçedeki sanatkarlara da katkı sağlayacak merkezin yapımına destek verenlere teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından protokol tarafından kurdela kesildi, Reyhanlı’daki sanatkarlar tarafından geri dönüşüm malzemelerinden yapılan eserler ile el işi ürünlerden oluşan sergi gezildi.

Paylaşın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir