54 Bin Esnaf İflas Bayrağı Çekti

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, ekonomideki kötü gidişat nedeniyle iflas eden esnafın durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Suzan Şahin TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, ekonomideki kötü gidişatın toplumun birçok kesimini derinden etkilediğini ve özellikle esnafların artan maliyetler, borçlarını ödeyememe, döviz kurundaki dalgalanmalar ve kredi borçları nedeniyle iflas bayrağını çektiğini aktardı.

Milletvekili Şahin, önergede Türkiye’de son beş buçuk yılda kepenk kapatan esnaf sayısının 570 bine ulaştığını, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu verilerine göre 2019 yılının ilk 6 ayında toplam işyeri sayısının 1 milyon 910 bin’e gerilediğini ve geçen yıla göre % 43’lük artışla 53 bin 420 esnafın iflas ettiğini belirtti.

CHP’li Şahin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, ‘‘Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) borç yükü artmış, KOBİ müşteri sayısı bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 79 bin 872 kişi azalarak borç miktarı fazlalaşmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Mayıs 2018’de KOBİ’lerin kullandığı kredi yaklaşık 551 milyar TL civarındayken 2019’un aynı döneminde bu miktar 629 milyar TL’ye yükselmiştir. Batık KOBİ kredisi sayısı % 91’lik artışla 51 milyar 396 milyon liraya yükselmiştir. Takipteki KOBİ sayısı ise bir yılda 351 bin 453’e çıkmıştır.

Yaklaşık 54 bin esnaf kepenk kapatarak iflas bayrağı çekti. Tüm ülkeye yayılan Suriyeli Mülteci işyerleri de esnaflarımızın işini olumsuz etkiliyor. Suriyeli mültecilere AKP hükümeti tarafından ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti sunulması yetmezmiş gibi, bir de bununla yetinmeyip ruhsatını alan, sicile kayıt olan, maliyeye hesap veren yerli esnafımızın karşısına dükkan açıp, rakip oluyorlar.

Suriyelilerin vergisi, ruhsatı, sigortası ya da maliyeye kaydı yok. Bu da yerli esnafa göre büyük bir maliyet avantajı oluşturuyor. Suriyeli sattığı ürünü 1 liraya satıyorsa benim vatandaşım vergisi, ruhsatı, sigortası derken aynı ürünü 3 liraya satmak zorunda kalarak zarar ediyor.’’ dedi.

Soru önergesinde 2002-2019 yılları arasında Hatay’da iflas eden esnaf sayısını ve KOBİ’lerin takipte olan kredi borçlarını Milletvekili Suzan Şahin, borç batağında olan esnafa devletin destek olması gerektiğini ve kredi borçlarının yapılandırılarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Paylaşın...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *